צחוק של מדינה

מטבע הדברים אנשים שנמצאים במרחב הציבורי חשופים לכל עין. מדינאים ופוליטיקאים הנחשפים רבות לתקשורת, הן ברדיו הן בטלוויזיה והן בעיתון – שמים את עצמם בראש סדרי העדיפויות של ממציאי הבדיחות, ובעיקר של אלו שאוהבים אקטואליה ויש להם נקודת מבט צינית.

הבדיחות על פוליטיקאים נחלקות בין דמות ציבורית גינרית של פוליטיקאי, לבין בדיחות אישיות, על אדם מסוים שהוא פוליטיקאי.

אם כי ישנם פוליטיקאים שמעולם אף אדם לא כיבד אותם בבדיחה משום שדמותם אינה צבעונית והם אינם מעוררים גלים, לעומתם ישנם פוליטיקאים מושכי אש אשר כל מילה שיוצאת מפיהם הופכת לבדיחה.

עוד על בדיחות על פוליטיקאים

כנסת ישראל היא מקום בו מתכנסים במקרה הטוב 120 פוליטיקאים וחילוקי הדעות בינהם, וזה שפוליטיקאים מרשים לעצמם להתבטא לעיתים בשפת רחוב –מביאים עליהם מטר של בדיחות קרש ויוצרים לעצמם תדמית מגוחכת.

לדוגמא:

מהו המקום הקפוא ביותר בעולם כולו?

הכנסת – 120 מעלות מתחת ל0…..

בדיחות על פוליטיקאים משתנות במשך הזמן על פי הממשלה המכהנת והכנסת. בשנות ה70 כאשר דוד לוי כיהן כשר בממשלה הרוב הגדול של הבדיחות מן הסוג הזה היו עליו, לא היה נושא שלא המציאו עליו בדיחת דוד לוי.

דוד לוי ואישתו נסעו לבקר בבית הלבן בארצות הברית.

אומרת אישתו: תשאל את קלינטון למה הבית הלבן לא לבן.

דוד לוי הולך לקלינטון ושואל אותו: אתה יודע שהבית שלך הוא לא לבן?

Yes I do  ענה לו קלינטון

דוד לוי חזר לאישתו, נו מה אמר? שאלה.

אל תדאגי, הוא אמר שיסיידו….

בשורה התחתונה של בדיחות אלו עומדת תכונה לא מחמיאה: טיפשות. מדוע דוד לוי סימל טפשות?

כפי הנראה העניין קשור לעדתיות, לעובדת היותו ממוצא מרוקאי שצמח בבית שאן, בשילוב היותו רציני במהותו. הרי אין כל קשר בין דמותו האמיתית לדמותו שעולה מתוך הבדיחות עליו.

עד כמה שהעניין נשמע מוזר, בדיחות על פוליטיקאים משקפים את הלוך הרוח הציבורי, את הדעה הקולקטיבית על הפוליטיקה ועל אלו העושים את המלאכה.

תרבות הסמוך, יהיה בסדר, הבטחות ללא כיסוי, השפה הדבורה בכנסת אשר לכאורה אמורה לשמש דוגמא מנבחרי ציבור, וחוסר אמון הציבור באופן כללי.

אתר בדיחות חדשני

מה ההבדל בין בית משוגעים למדינת ישראל?

בבית משוגעים ההנהלה שפויה…..

מקום נוסף שממנו צומחות בדיחות על פוליטיקאים, זה להתבונן, ולהבין מה הוא האופי או ההתנהלות החוזרת. בתקופה ששודרה בטלוויזיה התכנית חרצופים, לקחו כותבי הסאטירה את ההתנהגות הכי מגוחכת של כל פוליטיקאי והקצינו אותה לרמת אופי או תכונה מובילה.

יש בדיחות העולות מתכניות סאטירה בטלוויזיה: ארץ נהדרת, שם דמותו של נתניהו מצטיירת יהירה זחוחה והרסנית, והבדיחה מתבטאת הרבה דרך המשחק של הדמות, באותו אופן דמותו של נפתלי בנט – אשר המשחק של הדמות גורם לה להראות כבדיחה.

ישראלי פוליטיקאי והגון – לא יכול להיות חכם,

ישראלי פוליטיקאי וחכם – לא יכול להיות הגון,

ישראלי חכם והגון – לא יכול להיות פוליטיקאי…..

ספרו לחברים שלכם עוד בדיחות על בלונדיניות

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן